Climbing set - silver
Technical specifications
| Product code: | SSE-8704KS-10 |
|---|---|
| Recommended age: | 3-15 years |
| Free fall height: | 1 m |
| Maximum number of users: | 6 |
| Measurements: | 2.44 x 2.44 x 2.01 m |
| Required area for assembly: | 5.44 x 5.44 m |
| Fall damping surface: | Rubber or gravel |
| Standard: | ČSN EN 1176-1 ed.2 +A1:2024 ČSN EN 1176-11:2015 |
The supporting structure is made of galvanized structural steel and then powder coated, and all other metal parts are made of black structural steel, sandblasted, duplex sprayed with powder coated.
The climbing net, the horizontal climbing net, the climbing rope and the rope ladder are made using HERKULES material (16 mm thick ropes made from polypropylene with a steel internal core) and they are connected with plastic joints. The climbing wall is made from HPL (High-pressure laminate, which is characterised by high colour stability, UV resistance and water resistance). The climbing holds are made from the polyester, which ensures long life, colour preservation as well as skin friendly surface. All fastening material is galvanized or stainless steel.
No comments or questions Climbing set - silver regarding this product. Do not hesitate to ask.
Technical sheet [170 kB, PDF]
Similar products
Product - TUP-2008K-10
Octopus MIDI (UV stable) TUP2008K - metal
Request price
New product
Octopus MIDI (UV stable) TUP2008K - metal - there is no need for a fall zone up to the height of 1 m, a grass surface is enough.
Product - SDO-8021K-10
Skill path - metal
Request price
New product
Skill path - there is no need for a fall zone up to the height of 1 m, a grass surface is enough. We offer two color variants of the support structure - brown and silver.
Product - SSE-8306K-20
Climbing set - metal
Request price
New product
Climbing net, 2x Swinging rope loop, climbing wall.
Product - PP-103K-10
Crawler with a rope tube - Jeep car PP103K
Request price
New product
Jeep car PP103K - Height of fall to 1 m, as the impact area is sufficient lawn.
Product - BAP-8002K-10
Rope bridge - metal (f.h. 1 m)
Request price
New product
Rope bridge - metal (f.h. 1 m) - there is no need for a fall zone up to the height of 1 m, a grass surface is enough. We offer two color variants of the support structure - brown and silver.
Product - OPD-8107K-10
Monkey track V ropes - metal
Request price
New product
Monkey track - there is no need for a fall zone up to the height of 1 m, a grass surface is enough. We offer four color variants of the support structure - red, blue, brown and lime.
cs
sk
de
hu
ro
lt


