Climbing set - brown
Technical specifications
| Product code: | SSE-8705KW-10 |
|---|---|
| Recommended age: | 3-15 years |
| Free fall height: | 1 m |
| Maximum number of users: | 6 |
| Measurements: | 2.15 x 2.48 x 2.01 m |
| Required area for assembly: | 5.15 x 5.48 m |
| Fall damping surface: | Rubber or gravel |
| Standard: | ČSN EN 1176-1 ed.2 +A1:2024 ČSN EN 1176-11:2015 |
The supporting structure is made of galvanized structural steel and then powder coated, and all other metal parts are made of black structural steel, sandblasted, duplex sprayed with powder coated.
The climbing net, the horizontal climbing net, the climbing rope and the rope ladder are made using HERKULES material (16 mm thick ropes made from polypropylene with a steel internal core) and they are connected with plastic joints. The climbing wall is made from HPL (High-pressure laminate, which is characterised by high colour stability, UV resistance and water resistance). The climbing holds are made from the polyester, which ensures long life, colour preservation as well as skin friendly surface. All fastening material is galvanized or stainless steel.
No comments or questions Climbing set - brown regarding this product. Do not hesitate to ask.
Technical sheet [170 kB, PDF]
Similar products
Product - SDO-8007K-10
Skill path - metal
Request price
New product
Skill path - there is no need for a fall zone up to the height of 1 m, a grass surface is enough. We offer two color variants of the support structure - brown and silver.
Product - 4U-262KW-10
UNIVERSAL 4U262KW - brown
Request price
New product
2x Tower, slide, roof in the shape of a leaf, sloping ramp with steps and HDPE handles, sloping ramp with HDPE steps, 2x barrier, ridge with plastic railings, barrier with an aperture.
Product - SDO-8003K-10
Skill path - metal
Request price
New product
Skill path - there is no need for a fall zone up to the height of 1 m, a grass surface is enough. We offer two color variants of the support structure - brown and silver.
Product - DOH-6202K-10
Playhouse - metal
Request price
New product
Playhouse - there is no need for a fall zone up to the height of 1 m, a grass surface is enough. We offer two color variants of the support structure - silver and brown.
cs
sk
de
hu
ro
lt


