Game set ship UNK2030K - metal
Product code: VAG-6201KW-10
Wagon - there is no need for a fall zone up to the height of 1 m, a grass surface is enough. We offer two color variants of the support structure - silver and brown. More information
| Product code: | VAG-6201KW-10 |
|---|---|
| Recommended age: | 0-10 years |
| Free fall height: | 1 m |
| Maximum number of users: | 3 |
| Measurements: | 1.74 x 0.9 x 0.62 m |
| Required area for assembly: | 4.74 x 0.9 m |
| Fall damping surface: | Grass surface |
| Standard: | ČSN EN 1176-1 ed.2 +A1:2024 |
The supporting structure is made of galvanized structural steel and then powder coated, and all other metal parts are made of black structural steel, sandblasted, duplex sprayed with powder coated. These structures are anchored to concrete footings.
All other parts of the play unit are made from high quality HDPE plastic (high density coloured polyethylene, which is characterised by high colour stability, UV resistance but mainly safety as it doesn't break and therefore there is no danger of injury to children by sharp fragments). All fastening material is galvanized or stainless steel.
No comments or questions Double wagon - brown regarding this product. Do not hesitate to ask.