Caterpillar MINI (UV stable) TUP1002K - metal
Product code: TUP-1008K-10
Octopus MINI (UV stable) TUP1008K - metal - there is no need for a fall zone up to the height of 1 m, a grass surface is enough. More information
| Product code: | TUP-1008K-10 |
|---|---|
| Recommended age: | 0-10 years |
| Free fall height: | 1 m |
| Maximum number of users: | 1 |
| Measurements: | 0.96 x 0.72 x 1.19 m |
| Required area for assembly: | 3.96 x 3.7 m |
| Fall damping surface: | Grass surface |
| Standard: | ČSN EN 1176-1 ed.2 +A1:2024 |
The supporting structure is made of black structural steel, sandblasted, duplex sprayed with powder coated.
Plastic units are made of high quality HDPE plastic (high density coloured polyethylene, which is characterised by high colour stability, UV resistance but mainly safety as it doesn't break and therefore there is no danger of injury to children by sharp fragments). Rope tunnel is made using HERKULES material (16 mm thick ropes made from polypropylene with a steel internal core) and are connected with plastic or aluminium joints. Crawl tunnel is made from PE plastic (coloured polyethylene, which is characterised by high colour stability and UV resistance). All fastening material is galvanized or stainless steel.
No comments or questions Octopus MINI (UV stable) TUP1008K - metal regarding this product. Do not hesitate to ask.