Skill path - metal
Product code: SDO-8002KW-10
Skill path - there is no need for a fall zone up to the height of 1 m, a grass surface is enough. We offer two color variants of the support structure - brown and silver. More information
| Product code: | SDO-8002KW-10 |
|---|---|
| Recommended age: | 2-10 years |
| Free fall height: | 1 m |
| Maximum number of users: | 11 |
| Measurements: | 5.5 x 2.68 x 1 m |
| Required area for assembly: | 8.5 x 5.68 m |
| Fall damping surface: | Grass surface |
| Standard: | ČSN EN 1176-1 ed.2 +A1:2024 |
The supporting structure is made of galvanized structural steel and then powder coated, and all other metal parts are made of black structural steel, sandblasted, duplex sprayed with powder coated.
The support structure of the steps is made of structural steel which is protected against corrosion by zinc coating, resulting in a very prolonged service life of the workout elements or duplex powder coated with coat curing according to RAL to prevent corrosion. These structures are embedded in a concrete base. All other metallic elements are also zinc coated or duplex powder coated with coat curing according to RAL to prevent corrosion.
Ropes and nets are made of HERKULES (16 mm polypropylene ropes with inner steel core) and are connected by plastic connectors. The crawler tunnel is made of polyethylene with high UV stability and high colour stability. All step boards are made of high quality HDPE (high-pressure, full-coloured polyethylene, which is characterised by high colour stability, UV resistance and mainly safety because it is rigid and there is no risk of injury caused by sharp broken fragments). The platforms are made from HPL (High-pressure laminate, which is characterised by high colour stability and water resistance). All connecting material is zinc or stainless steel coated.
No comments or questions Skill path - brown regarding this product. Do not hesitate to ask.