Single post cableway LD010K - galvanized
Product code: LD-011KZ20-10
Single post cableway with a ramp LD011K - there is no need for a fall zone up to the height of 1 m, a grass surface is enough. More information
| Product code: | LD-011KZ20-10 |
|---|---|
| Weight: | 201.43 kg |
| Recommended age: | 3-15 years |
| Free fall height: | 1 m |
| Maximum number of users: | 2 |
| Measurements: | 24.04 x 0.15 x 3.78 m |
| Required area for assembly: | 26.3 x 4 m |
| Fall damping surface: | Grass surface |
| Standard: | ČSN EN 1176-1 ed.2 +A1:2024 ČSN EN 1176-4 ed.2:2019 |
The support structure are made from structural steel and is protected from corrosion by hot-dip galvanizing, which significantly prolongs the life of the play unit. The structure is fixed in a concrete bed. All other metal units are zinc coated or duplex powder coated with coat curing according to RAL to prevent corrosion .The platform is made from HPL (High-pressure laminate, which is characterised by high colour stability and water resistance). All fastening material is galvanized or stainless steel.
No comments or questions Single post cableway LD010K - galvanized regarding this product. Do not hesitate to ask.