Game set ship UNK2002K - metal
| Product code: | MAS-6101KW-10 |
|---|---|
| Recommended age: | 0-10 years |
| Free fall height: | 0,5 m |
| Maximum number of users: | 4 |
| Measurements: | 1.86 x 1.05 x 1.59 m |
| Required area for assembly: | 4.86 x 4.05 m |
| Fall damping surface: | Grass surface |
| Standard: | ČSN EN 1176-1 ed.2 +A1:2024 |
The supporting structure is made of galvanized structural steel and then powder coated, and all other metal parts are made of black structural steel, sandblasted, duplex sprayed with powder coated.
These structures are anchored to concrete footings. All other metallic elements are also zinc coated or duplex powder coated with coat curing according to RAL to prevent corrosion.All other parts of the play unit are made from high quality HDPE plastic (high density coloured polyethylene, which is characterised by high colour stability, UV resistance but mainly safety as it doesn't break and therefore there is no danger of injury to children by sharp fragments). Crawl tunnels are made from fibreglass which is UV stable and it is characterised by high colour stability. All fastening material is galvanized or stainless steel.
No comments or questions Train engine - brown regarding this product. Do not hesitate to ask.