UNIVERSAL 4U105KS - silver
Product code: 4U-105KS-15
Tower, slide, 2x barrier, ladder. More information
Choose the color option
Technical specifications
| Product code: | 4U-105KS-15 |
|---|---|
| Weight: | 239.37 kg |
| Recommended age: | 3-15 years |
| Free fall height: | 1,5 m |
| Maximum number of users: | 4 |
| Measurements: | 3.5 x 1 x 2.62 m |
| Required area for assembly: | 7 x 4 m |
| Fall damping surface: | Rubber or gravel 28 m2 |
| Standard: | ČSN EN 1176-1 ed.2 +A1:2024 ČSN EN 1176-3 ed.2:2018 |
The support structure of the tower unit is made of structural steel which is protected against corrosion by zinc coating, resulting in a very prolonged service life or duplex powder coated with coat curing according to RAL to prevent corrosion. All other metallic elements are also zinc coated or duplex powder coated with coat curing according to RAL to prevent corrosion.
The slide is made from fibreglass. The surface of the slide is made from high quality HDPE plastic (high density coloured polyethylene, which is characterised by high colour stability, UV resistance but mainly safety as it doesn't break and therefore there is no danger of injury to children by sharp fragments). The platform is made from HPL (High-pressure laminate, which is characterised by high colour stability and water resistance). All fastening material is galvanized or stainless steel.
No comments or questions UNIVERSAL 4U105KS - silver regarding this product. Do not hesitate to ask.
Technical sheet [170 kB, PDF]
Platform [32.0 kB, DWG]
Platform [36.0 kB, JPG]
Similar products
Product - 4U-112K-15
UNIVERSAL 4U112K - metal
Request price
Tower, slide, 2x barrier, sloping ramp with steps and metal handles.
Product - 4U-157K-15
UNIVERSAL 4U157K - metal
Request price
Tower, slide, 2x barrier from HDPE, sloping net access, vertical climbing wall on the tower with steps, flag, battlements from HDPE.
Product - 4U-118K-15
UNIVERSAL 4U118K - metal
Request price
Tower, slide, A-shaped roof, 2x barrier, ladder.
Product - 4U-151K-15
UNIVERSAL 4U151K - metal
Request price
Tower, slide, sloping ramp with the rope and HDPE steps, sloping net access, vertical climbing wall.
Product - 4U-108K-15
UNIVERSAL 4U108K - metal
Request price
Seats and hinges are not part of the swing. It is necessary to buy a seat (1 pieces) of your choice and curtains (2 pieces).
Tower, slide, 2x barrier, sloping ramp with the rope and HDPE steps, metal beam.
Product - 4U-121K-15
UNIVERSAL 4U121K - metal
Request price
Tower, slide, A-shaped roof, 2x barrier, sloping ramp with steps and metal handles.
Product - 4U-130K-15
UNIVERSAL 4U130K - metal
Request price
Seats and hinges are not part of the swing. It is necessary to buy a seat (2 pieces) of your choice and curtains (4 pieces).
Tower, slide, 2x barrier from HDPE, sloping net access, vertical climbing wall on the tower with steps, flag, battlements from HDPE, metal beam.
cs
sk
de
hu
ro
lt



