Monkey track - blue
New product
Product code: OPD-8203KB-10
Monkey track - there is no need for a fall zone up to the height of 1 m, a grass surface is enough. We offer four color variants of the support structure - red, blue, brown and lime. More information
Choose the color option
Technical specifications
| Product code: | OPD-8203KB-10 |
|---|---|
| Recommended age: | 2-10 years |
| Free fall height: | 1 m |
| Maximum number of users: | 6 |
| Measurements: | 2.82 x 2.66 x 1.3 m |
| Required area for assembly: | 5.82 x 5.66 m |
| Fall damping surface: | Grass surface |
| Standard: | ČSN EN 1176-1 ed.2 +A1:2024 ČSN EN 1176-11:2015 |
The supporting structure is made of galvanized structural steel and then powder coated, and all other metal parts are made of black structural steel, sandblasted, duplex sprayed with powder coated.
The ropes are made using HERKULES material (16 mm thick ropes made from polypropylene with a steel internal core) and are connected with plastic joints. All fastening material is galvanized or stainless steel.No comments or questions Monkey track - blue regarding this product. Do not hesitate to ask.
Technical sheet [170 kB, PDF]
Similar products
Product - OPD-8203K-10
Monkey track - metal
Request price
New product
Monkey track - there is no need for a fall zone up to the height of 1 m, a grass surface is enough. We offer four color variants of the support structure - red, blue, brown and lime.
Product - OPD-8303K-10
Monkey track - metal
Request price
New product
Monkey track - there is no need for a fall zone up to the height of 1 m, a grass surface is enough. We offer four color variants of the support structure - red, blue, brown and lime.
Product - BAP-8004K-10
Rope bridge - metal (f.h. 1 m)
Request price
New product
Rope bridge - metal (f.h. 1 m) - there is no need for a fall zone up to the height of 1 m, a grass surface is enough. We offer two color variants of the support structure - brown and silver.
Product - OPD-8201K-10
Monkey track - metal
Request price
New product
Monkey track - there is no need for a fall zone up to the height of 1 m, a grass surface is enough. We offer four color variants of the support structure - red, blue, brown and lime.
cs
sk
de
hu
ro
lt




